Week 28 Food Storage Challenge

Print Friendly
 

5 Pounds Honey / Oats

5 pounds honey, if you an get local honey all the better, I don’t have a price on honey. You can also get honey powder it taste just like honey, but it is made from sugar not honey.

Oats, I get mine at IFA ( our local feed store)  30 dollars for 50 pounds. Wal-Mart price is 13.58 for ten pounds in the food storage area or 2 LBs 10 oz for 1.68.

Have you been able to find extra kids clothes? I was able to find a small bag of girls size 9 mo to 12 mo for a dollar. Got them washed up and put back.

Are you getting information off the computer?

Put back more water and add a little more to your money stash.

Hope you have a great week.